Sveika mityba. Maisto piramidė

Sveika mityba. Maisto piramidė

Sveikas maistas, kas gi tai? Paklausti susimąstė lopšelio-darželio „Žilvitis“ „Paukščiukų“ grupės auklėtiniai. Kiek pagalvoję, vaikai pradėjo vardinti sveikus produktus – bananai, morkos, kopūstai, agurkai, obuoliai ir t.t. Pradžia nebloga, daugiau sveikų produktų sužinojome pažvelgę į sveikos mitybos piramidę. Išstudijavome ją nuo apačios iki viršaus.:
Piramidės pagrindas – vanduo, kurio suaugusiems reikėtų išgerti 8, vaikams 3-4 stiklines per dieną. Toliau didžiąją piramidės dalį užimą grūdinės kilmės produktai bei daržovės ir vaisiai. Angliavandeniai – pagrindinis energijos šaltinis, ypač vaikams. Jie greitai suskaldomi, rezorbuojasi virškinamajame trakte, ir organizmas greitai gauna reikalingą energiją. Suvalgius daug angliavandenių (kompleksinių) turinčio maisto, sustoja riebalų oksidacija, ir energija gaminama iš angliavandenių. Daugiausiai per parą patariama suvartoti grūdinių produktų, daržovių ir vaisių. Kasdien rekomenduojama suvalgyti bent 400 g. daržovių ir vaisių, ir kuo įvairesnių, nes jų sudėtis labai skiriasi. Toliau seka mėsa, žuvis, kiaušiniai bei pieno produktai. Jie yra gyvūninių baltymų tiekėjai, o baltymai, ypač gyvūniniai, kurie yra pagrindinis nepakeičiamų amino rūgščių šaltinis, labai svarbūs organizmo augimui ir vystymuisi. Be to, pienas ir pieno produktai – pagrindinis baltymų ir kalcio šaltinis.
Piramidės viršūnėje pavaizduoti riebalai, saldumynai, rafinuotas cukrus, druska. Iš šių produktų gaunama daug energijos, o būtinų maisto medžiagų juose beveik nėra. Reikėtų valgyti tik labai mažus šių produktų kiekius ir rečiau.
Norint, kad mityba būtų ne tik sveika, bet ir sveikatinanti, būtina laikytis sveikos mitybos taisyklių:
• Valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvulinės kilmės maistą.
• Mažinti riebalų vartojimą. Gyvulinius riebalus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų rūgščių, keisti augaliniais aliejais.
• Riebią mėsą ir mėsos produktus pakeisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa.
• Vartoti liesą pieną, liesus pieno produktus (rūgpienį, kefyrą, jogurtą, varškę, sūrį).
• Rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus. Rečiau vartoti saldžius gėrimus, saldumynus.
• Valgyti nesūrų maistą. Bendras druskos kiekis maiste, įskaitant gaunamą su rūkytais, sūdytais, konservuotais produktais, duona, neturi būti didesnis kaip vienas arbatinis šaukštelis (5 g.). Vartoti joduotą druską.
• Valgyti reguliariai.
• Gerti pakankamai skysčių, ypač vandens.
• Kasdien aktyviai judėti.
Labai svarbu, kad būtų laikomasi ne vienos ar kelių taisyklių, bet būtų atsižvelgiama į jas visas. Jeigu valgysime sveikai, 50 proc. galime pagerinti savo sveikatą, jei valgysime nesveikai – tiek pat ją sužaloti. Taigi didžiąja dalimi mūsų sveikata yra mūsų pačių rankose.
Visą tai aptarę, ėmėmės darbo, ir kiekviena kūrėme savo mitybos piramidę. Kaip mums sekėsi galite išvysti nuotraukose.
                                                                                                                                                                                                             Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Urtė Vaškytė

Close Menu