TARPTAUTINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

TARPTAUTINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

Kovo 24-oji – tarptautinė tuberkuliozės diena, kuri yra skirta priminti žmonijai apie tuberkuliozę: šios ligos pasekmes bei socialinius ir ekonominius aspektus, kovojant su pasauline tuberkuliozės epidemija.

Tuberkuliozė – tai infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus. Tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi tuberkuliozės forma, kuria susirgus mirtingumas siekia apie 50 proc. Pagrindinis infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, ligos sukėlėjai plinta per orą – kalbant, kosint ar čiaudint.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė yra trylikta pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje. PSO yra parengusi „End TB Strategy“, kurios tikslas – sumažinti tuberkuliozės naštą visuomenei. Siekiama, kad 2035 metais 95 proc. sumažėtų mirčių nuo TB atvejų, 90 proc. sumažėtų sergamumo TB rodiklis (lyginant su 2015 m.), nebeliktų naštos šeimoms dėl didžiulių su TB susijusių išlaidų. Pagrindiniai būdai, kuriais bus siekiama užtikrinti tikslų įgyvendinimą – integruota prevencija (akcentuojamas ankstyvas ligos išaiškinimas, gydymas ir prevencija visiems TB sergantiems asmenims; TB sergantys asmenys turi gauti vienodas, lengvai prieinamas paslaugas), politiniai sprendimai (sveikatos ir socialinio sektoriaus teisinės bazės gerinimas, socialinės apsaugos ir reguliavimo mechanizmų stiprinimas, pažeidžiamų visuomenės grupių interesų užtikrinimas (pavyzdžiui, nepasiturinčių asmenų, migrantų, kalinių, žmonių, gyvenančių su ŽIV)), tyrimų ir inovacijų skatinimas.

Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi žmogaus imuninė būklė, taip pat svarbu periodiškai tikrintis sveikatą, laikytis asmens higienos rekomendacijų, vėdinti patalpas. Vaikus nuo susirgimų sunkiomis tuberkuliozės formomis galima apsaugoti skiepijant. Lietuvoje naujagimiai nuo tuberkuliozės skiepijami 2-3 dieną po gimimo.

Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, teisės aktų nustatyta tvarka atliekami tuberkulino mėginiai vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ir 7 metų amžiaus) ir rizikos grupių vaikams.

Rizikos grupės:
• neskiepyti nuo tuberkuliozės;
• bendraujantys su sergančiais tuberkulioze;
• dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
• sergantys lėtinėmis ligomis;
• gydomi kortikosteroidais asmenys;
• infekuoti žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
• vaikai iš socialinės rizikos šeimų;
• gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;
• migrantai.

Šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/tuberkulioze

Kas būtų jeigu būtų, susipažinkime su informacija, kuomet tuberkuliozės atvejis nustatomas ugdymo įstaigoje: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/tuberkulioze/informacija-vaiku-ugdymo-istaigoms

Daugiau: rekomendacijų: https://nvsc.lrv.lt/uploads/nvsc/documents/files/Rekomendacijos%20sergan%C4%8Di%C5%B3i%C5%B3%20tuberkulioze%2C%20j%C5%B3%20%C5%A1eimos%20nari%C5%B3%20ir%20artim%C4%85%20s%C4%85lyt%C4%AF%20tur%C4%97jusi%C5%B3%20asmen%C5%B3%20mokymui%20(1).pdf

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti priežiūrą mokykloje, Urtė Vaškytė

Close Menu