Plokščiapėdystės profilaktika

Plokščiapėdystės profilaktika

Šių metų gruodžio 11 d. pas mus svečiuose lankėsi bei plokščiapadystės prevencijos programą vykdė Kretingos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą – Karolina Skominienė. Vykdomos programos tikslas – teikti plokščiapėdystės profilaktikos pagalbą vaikams, siekiant mažinti judėjimo aparato deformacijas.

Programos metu „Paukščiukų“, „Pelėdžiukų“ ir priešmokyklinukų „Zuikučių“ bei „Ežiukų“ grupių vaikai susipažino, kokie pratimai yra naudingi pėdoms bei kaip taisyklingai juos atlikti.

Plokščiapėdystė – tai pėdos deformacija, kai suplokštėja pėdos skliautas ir nusileidžia jos vidinis kraštas. Plokščiapėdystė būna įgyta ir įgimta. Daugumą atvejų sudaro įgyta plokščiapėdystė. Aiškinantis jos priežastis vis labiau aiškėja išvada, kad vaikai gimsta sveikomis kojytėmis, o plokščiapėdžiais jie tampa dėl netinkamo augimo ir auklėjimo.

Pagrindinės plokščiapėdystės išsivystymo priežastys yra šios:

  • Mažam vaikui tenka pernelyg didelis krūvis: per anksti vaikas mokomas vaikščioti, per didelis jo kūno svoris, o raumenys ir raiščiai dar silpni.
  • Vėliau – netinkamos avalynės nešiojimas,
  • Per mažas fizinis aktyvumas.

Esant plokščiapėdystei vaikui sunku vaikščioti. Suplokštėjus pėdai, išnykus jos amortizacinėms savybėms, pervargus raumenims, iš paskutiniųjų jėgų laikantiems smunkantį pėdos skliautą, vaikas jaučia kojų nuovargį (vėliau formuojasi ydinga laikysena). Tokių vaikų eisena negraži, jie eina kiek krypuodami, plačiai mojuodami rankomis. Greičiau pavargsta žaisdami ir tai juos prikausto prie kompiuterių, todėl formuojasi nejudrus gyvenimo būdas.

Susidaro užburtas ratas – per ankstyvas vaiko mokymas vaikščioti, netinkama avalynė formuoja plokščiapėdystę, toliau vystosi  kojų deformacijos (X ar O raidės pavidalo blauzdų deformacijos), šleivapėdystė ir skoliozė.

Todėl svarbu laiku pastebėti problemą. Svarbi profilaktika, specialistų konsultacijos. Laiku pastebėta plokščiapėdystė (jei ji nėra įgimta) yra išgydoma.

Patariama dažniau vaikščioti basomis nelygiu paviršiumi (pavyzdžiui- per smėlį, pievą), šokinėti, sportuoti. Namuose nereikėtų avėti minkštų šlepečių.

        

Close Menu